SEO UYUMLU MAKALE

SEO uyumlu makale; arama motorları ve kullanıcılara göre yazılmış makaleler olarak tanımlanmaktadır. En iyi SEO uyumlu makale kullanıcıya istediği bilgiyi veren aktaran benzersiz makaledir. Diyelim ki bir makale yazacaksınız ama bu makale hakkında pek bilginiz yok ve diğer makalelere bakarak yazıyorsunuz, işte burada her ne kadar siz başka makaleye bakarak kelimeleri, cümleleri değiştirmeye çalışsanız da arama motorları bunu yakalıyor. Yani SEO uyumlu makale yazarken kopya çekmeden benzersiz bir makale yazarsanız SEO’da başarı elde edersiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazmak için öncelikle yazacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha sonrasında ise insanlar bu konuyu nasıl aratıyor diye araştırma yapmalısınız. Google AdWords yardımıyla benzer kelimeleri alabilirsiniz. Google arama sonuçlarıının en altından benzer kelime ve başlıkları da makalenizde geçirmeniz daha iyi bir makale ve daha çok ziyaretçi çekmede önemli unsurlardandır. Örnek verelim mesela “web sitesi tasarımı” hakkında içerik yazacağım. Her ne kadar doğrusu web sitesi tasarımı olsa da insanlar web tasarım olarak arama yapmaktadır. Bu yüzden bu konuda ve anahtar kelimelerde çıkmak istiyorsam web tasarım kelimelerini de makale içerisinde kullanmam gerekiyor. Hem yaratıcı başlıklar hemde özgün tamamen benzersiz içerik oluşturmam gerekiyor. Ancak bu sayede SEO uyumlu makalede başarılı olabilirim. Aşağıda 10 madde ile SEO uyumlu makale nasıl yazılır hakkında başlıklar oluşturduk. Bu başlıkları okuyabilirsiniz.

  • Yazacağınız Makale Konusu Hakkında Araştırma Yapın.

Öncelikle yazacağınız makale hakkında araştırma yapın yeni bilgiler elde edin. Rakiplerinizden önde çıkmak istiyorsanız rakiplerinizden daha iyi bilgiler vermelisiniz. Rakipleriniz yazılarını analiz edin ve en iyi bilgi veren makaleyi siz yazın. Ne kadar çok emek verir detaylara girerseniz o kadar çok başarı elde edersiniz.

  • Anahtar Kelimeleri Araştırın.

Yazacağınız makalede geçen anahtar kelimeleri araştırın benzer anahtar kelimeleri makale içerisinde kullanın. Anahtar kelimeleri analiz etmek için Ahrefs, Moz vs. araçları kullanırsanız daha çok verim alabilirsiniz.

  • Yaratıcı başlıklar oluşturun.

Rakiplerinizden daha yaratıcı başlıklar kullanarak ziyaretçilerin web sitenize gelmesini sağlayın. Özgün ve yaratıcı başlıklar kullanmaya özen gösterin.

  • 300 Kelimeden Az Yazı Yazmamaya Özen Gösterin.

Bi konu hakkında 300 kelimeden az olmayacak 3.000 kelimeden fazla olmayacak şekilde içerik girin.

  • Site içi linkleme Yapın.

İçerikleriniz hakkında birbirine bağlantı yapın.

  • Anahtar Kelime Yoğunluğuna Dikkat Edin.

Makaleyi yazarken anahtar kelimeleri çok sık şekilde geçirmemeye özen gösterin. Aksi halde Google amca anladık anahtar kelimeni öne çıkarmak istiyorsun diye filtreye atabilir.

  • Özgün görseller kullanmaya çalışın.

Her makalede görsel kullanmaya özen gösterin ve imkanınız varsa özgün olmasına özen gösterin.

  • Title, description manuel girin.

Başlık ve açıklama kısımlarını eğer imkanınız varsa manuel olarak siz girmeye özen gösterin.

  • H taglarına önem gösterin.

H taglarını sıralı olarak kullanmaya çalışın.

  • Bold, italic vs. kullanın.

Makale içerisinde aynı anahtar kelimeyi 2 den fazla olmayacak şekilde tagları kullanın. Abartıya kaçmamaya özen gösterin.

SEO Uyumlu Makalede Yanlış Bilinen Gerçekler

Piyasada herkes SEO uyumlu makale yazdığını iddia ediyor ama sektörün içine girdikçe sadece bold, italik yapmak gibi şeylerin SEO uyumlu makale olduğunu sananlar var. SEO uyumlu makale bir bütündür. Ama her şeyden önce konu hakkında bilgi sahibi olmanız benzer anahtar kelimeleri, aranan başlıkları bulmalı ve bu süreç üzerinden giderek makale yazılmalıdır. Makale yazılırken anahtar kelime oranı gibi ayrıntılara arama motorları için dikkat edilmelidir. Aksi halde bir anahtar kelime yoğunluğundan spam düşen site sayısı çok fazladır.

SEO Uyumlu Makaleleri Kimlerden Almalıyız?

Öncelikle tavsiyem eğer SEO uyumlu makaleyi alacağınız sektör kendi sektörünüz ise vakit ayırıp kendiniz yazmanız. Çünkü kendi sektörünüz ile ilgili bilgiyi en çok sizden başkası bilemez. Eğer başkası için yazdırıyor ve makaleye önem veriyorsanız. Başlıklar ve anahtar kelimeleri bir word dosyasında hazırlayıp editörlere iletebilirsiniz. Anahtar kelimeleri ve başlıkları kendiniz üretmezseniz editörler kafasına göre üretecektir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.