PLASTİĞİN İCADI

Plastiğin icadı bugüne bakıldığı zaman açıkça görülebilecek bir şekilde yapılmış olan en önemli ve en yaygın kullanıma sahip bir icat olarak tüm icatların önüne geçmektedir. Plastik bugün dünya üzerinde hemen hemen her alanda, her üründe kullanılan değişmez ve temel olan malzemedir. İçinde ya da içeriğinde plastik ya da bir plastik çeşidi bulunmayan neredeyse hiçbir ürün veya mamul bulunmamaktadır. Plastik ilk icat edildiği andan itibaren sanayinin ve üretim faaliyetlerinin de tam olarak ana unsurlarından biri olarak bugünlere gelmiştir ve bu kullanımı ve çeşitliliği de bugünde artarak devam etmektedir.

Plastik her geçen zaman içinde daha çok geliştirilmiş ve buna bağlı olarak da farklı tipleri ve türleri de üretilmiştir. Fakat hiçbir insan plastiğin hayatın içinde ki devasa yerini asla inkâr etmez, bu çok açık ve net bir gerçeklik olarak ortada durmaktadır. Plastiğin icadı ile başlayan kullanım süreci bugün herşeyin içinde direk ya da dolaylı olarak plastiğin veya türevlerinin kullanılması sonucunu doğurmuştur. Bazı ürünlerin ambalajlarında ve kaplamalarında, bazı ürünlerin dış yüzeylerinde ve kutularında, bazı ürünlerin iç kısımlarında, bazı ürünlerin de temel olarak yapı taşı olarak kullanılan plastik bu açıdan her yerdedir denilirse son derec doğru bir tanım yapılmış olabilir.

Plastiği Kim İcat Etmiştir?

Plastik olarak nitelenen ya da isimlendirilen bu madde genel anlamda farklı yüzlerce maddeyi de tanımlayan genel bir isim anlamında da kullanılmaktadır. Plastik temel oalrak sentetik ya da kısmen sentetik olan yani laboratuvar ortamında yapılan bütün maddelerin de ortak ismi olarak tanımlanmaktadır. Plastiğin icadı ise 1862 yılına gitmektedir. bu tarihte bir İngiliz olan Alexander Parkes plastiği icat etmiştir.

Hemen tanıtımını yaptığı bu icadına ise anında çok yoğun bir ilgi toplanmıştır ve plastiğin hayatın merkez noktasına girmesi de bu sayede ilk oalrak başlamıştır. Plastikten önce bu malzemenin yerine kullanılan madde ise kauçuktu ve kauçuğun hem işlevleri yetersiz hem de üretim maliyetleri de çok fazla yüksekti. Bu yüzden de hem daha kullanışlı olan, hem maliyet oranları çok daha düşük olan plastik hemen kabul gören ve geliştirilmeye başlanan bir madde olmuştur.

Parkes ilk ürettiği plastiğin içeriğinde ise, alkol, nitroselüloz ve kâfur maddelerini kullanmıştır. Plastiğin mucidi olan Alexander Parkes hiç vakit kaybetmeden plastik üretim tesisi açtı ve plastik ile yapılan birçok ürün için hammadde üretmeye aynı zamanda bu ürünlerin birçoğunu da yapmaya başladı. Plastik için o dönem yapılan tanımlamalardan bir tanesi ise harika madde tanımıydı ki plastik bu tanımı yapısı ve kullanım alanlarının çeşitliliği ile sonuna kadar hak ediyordu. Üretilen bu ilk temel plastik bundan sonra icat edilecek ve üretimi yapılacak yüzlerce farklı plastik çeşidi içinde atılan ilk adım olmuş oldu. Özellikle plastiğin icadı sonrasında farklı ülkelerde farklı bilim adamları değişik hammaddeler kullanarak plastik türevleri geliştirmişlerdir.

Plastiğin Tarihsel Gelişimi Nasıldır?

Plastiğin icadı sonrası özellikle iki farklı türde üretilen plastik sayesinde bugün gelinen noktanın da ilk ateşleri yakılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında çeşitlenen üretim ağları ve özellikle sanayi içine plastiğin girmesi ile sanayi ve üretim alanlarında da hızlı bir gelişim ve değişim süreci başlamıştır. Plastik konusunda yaşanan bu iki önemli gelişme ise genel anlamda Bakalit plastik ve Selüloid plastik türlerinin icat edilip, geliştirilmeleri oalrak tanımlanmaktadır.

Plastiğin farklı bir türevi yani çeşidi olan Selüloid plastik ise, John Wesley Hyatt tarafından 1869 yılında ABD’de icat edilmiştir. Aslında bu plastik türünün icat edilmesine asıl neden olay ise fildişi yerine farklı bir maddeden bilardo topu yapma gereksiniminin doğması olayıdır. Bu kapsamda çalışmalar yapan bilim adamı, yapmış olduğu bu icadına ise Selüloid adını verdi ve bu plastik türünün ismi de Selüloid plastik oalrak tescillendi. İlk aşamada biraz güçsüz olan bu madde yine mucidi tarafından güçlendirildikten sonra başta bilardo topu olmak üzere farklı yerlerde de kullanılmaya başlanmıştır.

Plastiğin icadı süreci farklı çalışmaları da beraberinde getirdiği için daha sağlam ve çok daha kullanışlı plastik türleri için araştırmalara devam edildi. Bu kapsam da ise en başarılı olan kişi Leo Baekeland olmuştur. Bu bilim insanı tamamen sentetik olan bir plastik türü yani Bakalit plastiği icat etmiştir. 1907 yılında yaptığı bu icadı ile bugünkü plastiği de bulmuş olan Leo Baekeland hem dayanıklı, hem sağlam, hem de ömrü sonsuz olan bir plastik türünü de icat etmiştir. Bakalit plastik doğada varlığını koruyabildiği için ayrıca sanayinin de en önemli hammaddesi olmuştur.

Plastiğin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Plastiğin icadı ile başlayıp, daha sonra en sağlam ve kullanışlı plastiklerin üretilmesi ile devam eden süreç halen hızla ilerlemektedir. Bu kapsam içinde plastik bugün dünya üzerinde her yerde ve her üründe kullanılan tek madde olma özelliğine de sahiptir. Akla gelebilecek her alanda kullanılan plastik için bir kullanıldığı alanlar listesi hazırlamak ise son derece kapsamlı ve yüzlerce sayfa gerektirecek bir doküman hazırlanmasına neden olabilir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.