FRANSIZ ASKISI

 Mesela Fransız askısı da bu uygulamalardan biridir. Özellikle 30 ilâ 65 yaş arasındaki kadınlar ve erkekler için uygun bir yöntemdir. Ameliyatsız bir yüz germe işlemi olan yüz askılama, ciltteki sarkmaları yukarı doğru kaldırır ve böylece genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur. Yüz askılama işlemi olan Fransız askılama yöntemi Fransa’da geliştirilen içi polyester dışı silikon malzemeden yapılmış esnek bir ip kullanarak yapılan ameliyatsız cilt germe işlemidir. Fransız askısı denen yöntemle 20 yaş kadar daha genç görünebilirsiniz. Yüz ovalinin yeniden oluşturulmasını sağlayarak tüm yüzde etkisi bulunmaktadır. İşlemin ardından günlük yaşantıya devam edilebilmektedir. Fransız Askısı Yüz Germe operasyonu etkisini yaklaşık 2 ay sonra göstermektedir. Kullanılan iplerin dayanıklı olması sayesinde güvenilir olarak kullanılmaktadır. İpler çevresinde yer alan dokularda kolajen salınımını artırmakta olup cildin ayrıca daha genç olmasını sağlamaktadır. Sadece yüze uygulanmamakta olup isteğe bağlı olarak kol, kalça, bacaklara ve de göğüslere de uygulanabilmektedir. Yüzde oluşan sarkmalardan rahatsız olan ama ameliyat olmak istemeyen tüm kadın ve erkekler bu teknik ile yüz germe yaptırabilir.

FRANSIZ İP ASKISI YÜZ GERME
İp askı yüz germe işleminde genel olarak üç çeşit ip kullanılabilmektedir. Bunlar mavi-mor renklerde gözüken PDO (polidiaksanon) ipler, PLA/PCL (polilaktik asit/ polikarbolakton) yapıda ya da sadece polikarbon yapıda geç eriyen (ortalama 1,5 yılda) ipler ve hiç erimeyen polyester üzerine silikon kaplama ipler olarak sıralanabilir. İşlem sırasında bu ipler lift (kaldırma) etkisi istenen bölgelere gerekli fiksasyon (sabitleme) sağlanarak uygulanır ve doku bu iplerin çevresindeki konik yapıda kılçıklara asılı kalarak istediğimiz askı ve germe efekti sağlanır. Ancak bu ipler sadece asma ya da germe etkisi sağlamaz aynı zamanda ciltte kolajen sentezini de uyararak cilde ekstra bir nem ve gerginlik kazandırarak zaman içinde cildin gençleşmesini sağlar. Bu da uzun vadede daha genç görünüme sahip diri bir cilt anlamına gelmektedir. Fransız ip askı yüz germe işleminde sağlanan asma ve germe etkisi PDO ipler için ortalama 1 yıl, P(LA/CL) ipler için 2-4 yıl, polyester üzerine silikon kaplama ipler için de 5-7 yıl olarak bilinmekle birlikte bu süreler cildin kalitesi, kalınlığı, işlem sonrası danışanların gerekli kurallara dikkat etmesi vb. pek çok faktörden etkilenir. Uygulama açısından farklı ip uygulama teknikleri mevcuttur. Kulak önünden iğne ucuyla açılan küçük bir delikten kanüller vasıtasıyla yerleştirilen doğrusal ipler ile yapılabildiği gibi, iki ucunda iğne ya da kanül bulunan ve tam ortasından temporal (şakak) fasyanın (bağ doku) yüzeysel tabakası altına asılan askı tekniği ile yapılabilir. Ayrıca silikon bir ip markasıyla özdeşleşen ve “Fransız Askı” olarak da bilinen, iplerin bir ucunun yanak ve çene hattına diğer ucunun da kafa derisi altına fikse edilmesi şeklinde uygulanan bir uygulama tekniği de vardır.

YÜZ OVALININ GERİ KAZANDIRILMASI
Sarkan yanak bölgesinin olması gereken yere çekilmesi (lifting) Fox eyes, cat eyes, badem göz, ponytail görünümü sağlanması.

BURUN UCUNUN KALDIRILMASI
Çene altı yağ birikimlerinin (gıdı) oluşturduğu sarkmaların düzeltilmesi. İp askı cerrahi bir prosedür olmadığından işlem sonrasında bir iyileşme süreci gerektirmez ya da yara izi bırakmaz. İşlemin tamamlamasından sonra gündelik yaşamınıza devam etmeniz mümkündür. Bu durumda özellikle kaybedecek zamanı olmayan bireyler için ‘Fransız İp Askı’ oldukça avantajlı bir güzellik seçeneği sunmaktadır.

ÖRÜMCEK AĞI ESTETİĞİ FRANSIZ ASKISINDAN FARKLI BİR İŞLEMDİR
İp askı yüz germe işlemi çoğu zaman örümcek ağı estetiği ile karıştırılmaktadır. Gerçekte, bu iki farklı işlem farklı amaçlara hizmet eder. Örümcek ağı estetiğinin temel amacı, deri altına uygulanan PDO ya da PCL iplerinin ilgili alanda kolajen oranının artırılmasını sağlamasıdır. Kolajen, protein peptitleri ve hücresel bazda beslenme sağlayacak diğer girdilerin hücreler tarafından emilmesini sağlayan bu yöntemin etkilerini görmek kimi zaman aylar alabilmektedir. Biyokimyasal bir prosedür olan örümcek ağı cildin organik yollarla iyileştirilmesini sağlamaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 Fransız askısı işlemi sırasında ağrı ya da acı hissedilir mi? İşlem genellikle lokal anestezi altında yapılır ve hastanın çok endişeli olduğu durumlarda uygun bir sakinleştirici de verilebilir. İpliğin yerleştirilmesi sırasında ağrı hissedilmez.

İplikler ne kadar süre kalıcıdır? İplikler 5 ila 10 yıl arasında kalıcıdır.

Fransız askısında kullanılan iplikler zararlı mıdır? İplerin içerikleri tamamen bio uyumludur ve implant ameliyatlarında 50 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Fransız askısı işlemi tersine döndürülebilir mi? İşlem uygulandıktan birkaç yıl sonra dilerseniz mevcut iplikleri tekrar gerdirebilir, yeni iplikler ile yeni işlem yaptırabilir ya da başka bir gençleştirme tekniği deneyebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.