AMD RYZEN Mİ İNTEL CORE Mİ ?

Ryzen 5 1600Xi5-8600K
6 Çekirdek 12 İş parçacığı6 Çekirdek 6 İş parçacığı
Yüksek çoklu çekirdek performansıYüksek tek çekirdek performansı
Yüksek 1080p oyun performansıDaha düşük 1080p oyun performansı
Yüksek 2K, 4K oyun performansıYüksek 2K, 4K oyun performansı
A320, B350, X370 anakartlarında mevcutSadece Z370 anakartıyla mevcut
Normal fiyat etiketine sahipPahalı

intel işlemcisi AMD işlemcisine göre sadece oyun konusunda avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda oyun konusunda sadece 1080p kalitede daha iyi performans sağlarken daha yüksek çözünürlük değerlerinde aynı performansı sergilemektedirler.

Sonuç olarak İntel işlemcileri AMD işlemcilerine göre oyunlarda daha iyi performans sergiler. Tabi bu performans çözünürlük değerlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun dışında verimlilik ve ısınma konusunda İntel işlemcileri daha iyi bir deneyim sunar. Ancak aradaki fark kayda değer bir fark değildir. Aynı zamanda fiyat/performans açısından AMD işlemcileri İntel’e göre çok daha iyidir. İntel işlemcisi için her seferinde yeni bir anakart kullanılması gerekiyorken AMD işlemcileri için bu durum geçerli değildir.

AMDİntel
İntel’e göre daha az verimliAMD’ye göre daha verimli
İntel’e göre daha kısa sürede ısınırHemen ısınmaz
Daha yavaştırHızlıdır
2.0 GHz saat hızı ortalaması2.9 GHz saat hızı ortalaması
Server Hybrid Technology oldukça yenilikçiAMD kadar yenilikçi değil
8 soket /32 çekirdekli yapıya sahiptir4 soket /16 çekirdekli yapıya sahiptir

PERFORMANS FARKI

Alder Lake: Core i5-12400F vs Ryzen 5 5600X - erste Benchmarks mit RDR2,  SOTR und CSGO

İntel ve AMD işlemcilerini karşılaştırma konusunda en çok merak edilen şey, bu iki işlemci arasındaki performans farkıdır. Yıllar 2016’yı gösterene kadar İntel işlemcileriyle AMD işlemcileri arasında ciddi bir performans farkının olduğunu ve bu konuda İntel’in açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 2017 yılına gelindiğinde işler farklılaşıyor. AMD aradaki farkı kapatmaya başlıyor.

Öncelikle İntel ve AMD işlemcileri arasındaki performans farkı konusunda şu konunda da bir netliğe kavuşalım. Ofis programlarının çalıştırılması, çeşitli yazılımların çalıştırılması, internette gezinme sırasında işlemcilerin sergilediği performans, video izleme ve benzeri işlemlerde İntel ile AMD işlemcileri arasında herhangi bir fark yoktur.

Zorlu iş yüklerine sahip uygulamaların çalıştırılması konusunda Ryzen 7 3700XCore i7-8700K ve Core i7-9700K modelleri arasında belirsizlik durumu yaşanıyor. Kimi uygulamalarda AMD işlemcisi daha iyi performans sergiliyorken kimi uygulamalarda da İntel işlemcileri daha üstün performans sergiliyor. Performans açısından işlemciler arasında belirsizlik durumu söz konusu olsa da AMD işlemcilerinin ısınma konusunda daha iyi olduğunu ve İnel’e göre daha az ısındığını belirtebiliriz. Ancak AMD Ryzen 9 3900X ile İntel i9-9900K arasındaki performans farkına bakıldığında AMD’nin %25 daha üstün performans sergilediğini söyleyebiliriz.

İŞLEMCİLERİ ARASINDAKİ FARK

İntel ile AMD işlemcilerini fiyat/performans açısından karşılaştırırsak yada sadece fiyat açısından karşılaştırırsak, AMD işlemcilerinin çok daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Her iki nesilden sonra İntel işlemcilerinin yeni bir anakarta ihtiyaç duyması ve donanım içerisinde iyi bir soğutucunun bulunmaması yada soğutucunun hiç bulundurulmaması durumu, kullanıcılara ek masraf çıkarmakla beraber işlemcilerin AMD işlemcilere göre daha pahalı olması AMD markasını daha cazip kılmaktadır. Oyun oynarken en üst grafik düzeylerinde en iyi görsel performansı sunan İntel, fiyat ve fiyat/performans açısından yeni sistem toplamak isteyen kişileri bir hayli üzüyor.

İntel işlemcilerinde overclock işlemi sonucunda performans artışı yaşanıyor yaşanmasına ama ek olarak soğutucu donanımına ihtiyaç duyuluyor. Buda yeni bir soğutucu masrafı oluşturuyor. Her ne kadar oyunlarda İntel daha iyi performans gösterse de çok iş parçacığı kullanan uygulamalar konusunda AMD öne geçiyor. Aynı zamanda genel anlamda İntel markalı işlemcilerin daha pahalı olması ve tüm bu farklı durumlara göre değerlendirme yapıldığında AMD işlemcilerinin daha iyi fiyat/performans gösterdiğini aynı zamanda daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

AMD işlemci mi ? İntel işlemci mi ?

AMD Ryzen 7 5800H appears on GeekBench with 8 cores and 16 threads

Eğer bilgisayar oyunlarını seviyorsanız ve oyunlarda akıcı bir deneyim elde etmek için en ufak bir taviz vermek istemiyorsanız, bütçe konusunda da en ufak bir sıkıntınız bile yoksa rahatlıkla İntel işlemcisini tercih edebilirsiniz.

Ancak özellikle günümüzdeki pahalılık zamanlarında akıllıca bir tercihte bulunmak daha doğru olacaktır. AMD işlemcileriyle İntel işlemcileri arasındaki fark konusunda uçurum oluşturacak büyük farklar bulunmamaktadır.

İntel işlemciler AMD işlemcilerine göre üst seviye ekran kartlarında %5 ile %15 daha iyi performans gösterir. Ancak İntel işlemci için anakartınızı yenilemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda İntel işlemciler soğutucuyla beraber satılmayabilmektedir. İntel işlemcilerin AMD işlemcilerine göre pahalı olması, ek olarak soğutucuyla anakart maliyeti oluşturması AMD işlemcisini tercih etmeyi daha mantıklı bir hale getiriyor.

Genel kullanımda zaten her iki işlemci oldukça iyi performans sergiliyor. Aralarında herhangi bir performans farklı bulunmuyor. İntel ile AMD işlemcileri arasındaki fark ağır iş yükleri altında belirgin bir hale geliyor.

  • Ryzen 3 işlemciler, 4 çekirdekli giriş seviyesinde olan işlemcilerdir.
  • Ryzen 5 işlemciler,4 yada 6 çekirdekli yapıya sahip olan orta seviyeli işlemcilerdir.
  • Ryzen 7 ve Ryzen 9 işlemciler, 8,12 veya 16 çekirdekli yapıda olan üst seviye işlemcilerdir.
  • Threadripper işlemciler, 8, 12, 16,24 yada 32 çekirdeğe sahip olan serinin en güçlü işlemcileridir.

Benzer şekilde Ryzen 2400G modelindeki “G” hanesi, modelin Vega grafik işlemcisi barındıran bir APU işlemcisi olduğunu belirtmektedir. Birde model ismindeki ilk sayıya dikkat etmek gerekmektedir. Bu sayı işlemcinin kaçıncı nesil olduğunu gösterir. Örneğin, Ryzen 3 2200G işlemcisi ikinci nesil bir işlemcidir. Benzer bir şekilde Ryzen 1300’de birinci nesil bir işlemcidir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.