SUSMAK MI, KONUŞMAK MI ?

Susmak

Ne kadar konuşkan birisi olduğunu belli etmeyen, sabırlı, yeri gelir içindekileri söyleyemeyen, birçok şeyin bittiği anlamına da gelebilir, yeri gelir susmak huzuru bile andırır, karşısındaki insanı acaba beni yanlış anlar mı düşüncesine kapılan, ya da haykırışların duyulmasından korkmaktır, kelimeleri süzgeçten geçirip konuşacak kelime bulamayan anlamlarına gelebilir. Kalabalık bir ortamda veyahut da normal az kişili bir ortamda gizlice, hiç konuşmadan sessizce kişileri dinleyip onları süzen kişiler tehlikeli kişilerdir neyi nerede konuşacaklarını bilen nerede susmaları gerektiğini bilen kişilerdir ama kendilerini belli etmemeye çalışırlar susarak cevap vermeyi seven kişilerdir.

Susmak Erdem Değil Kepazelik | Yazar Günay Aktürk

yapılan en büyük yanlış susan, konuşmayan kişiyi ezik görmektir lakin o kişi dışarıdan sessiz, çekingen birisi gibi gözükse de tam tersi olur konuşur konuştuğunda ise pişman edebilir kişiyi dışarıdan değil içinden bakmaya çalışın. Bakış açısı her şeydir kişiyi temsil eder.

Susmak! Huzurun kapısına doğru... - Kalem Gazetesi

Konuşmak

Konuşmak; insanların vazgeçilmez iletişim aracıdır karşı tarafa sözlerle aktarım yapmaktır kendini anlatabilmektir çok konuşmak en iyi olduğunuz ya da sizin en çok bildiğiniz anlamına gelmez yeri gelir birisi bir laf söyler çok şey anlatır birisi gelir dolu dolu metinler kurar ama hiçbir şey anlatamaz. Peki konuşmak deneyim midir ? Konuşmak deneyimdir ama doğuştan gelen bir deneyim olmayabilir sonradan kazanılan bir deneyim de olabilir okuduğunuzu anlamak anladığınızı karşı tarafa net aktarabilmek kitap okumanın deneyimidir. Ama kitap okumak sadece okumak değildir okuduğunu anlayabilmektir okumak için okunmaz bir şeyler anlayabilmek, gönderilen mesajı anlayabilmektir.

Akıcı konuşmak için neler yapılabilir ?

-Kitap okumak en başta gelir çünkü kitap okumak beyindeki nöronları arttırır nöronlar artarsa beynin işlevi artar daha hızlı çalışır, düşünmeyi kolaylaştırır böylelikle daha rahat cümleler kurabilirsiniz.

-Dinleyebilirsiniz konuşan kişiyi dinleyin nasıl konuştuğuna bakılabilir böylelikle deneyim edinebilirsiniz tabii ki herkesi dinlemeyin bir şeyler anlatabilen işini yapabilen başarılı kişiler daha çok yardımcı olacaktır.

– Göz temasını asla bırakmayın karşınızdaki kişiye aktarım yaparken başka yerlere bakmamaya özen göstermelisiniz tabii ki dik dik dövecekmiş gibi de bakmayın normal samimim bakış atın.

-Beden dilinizi kullanın sopa gibi dimdik durmayın elinizle kolunuzla normal hareketler yaparak anlatım yapabilirsiniz.

-Konuşurken lafı çok uzatmayın çok laf torba doldurur kısa ve öz konuşun karşı tarafın anlayacağı dilden konuşun.

-Verdiğiniz iletiden uzaklaşmayın konudan konuya atlamayın düz çizgi üzerinde yürüyün.

-Ses tonunuzu opera sanatçısı gibi yükseltmeyin ya da çok alçak konuşmayın, normal kişinin sizi duyacağı kadar konuşun,

-Alıştırmalar yapabilirsiniz ayna karşısına geçip kendi gözünüze bakarak konuşun ya da kendinizi videoya çekin.

Boş Konuşmak İle İlgili Sözler | Sevgi Mesajları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.