GELECEĞİN DÜNYASI; KRİPTO

Kriptografi kullanılarak tasarlanmış bir dijital unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz’dir. Kripto varlıklar, merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerin aksine tümüyle merkeziyetsizlerdir. Her bir kripto para biriminin merkeziyetsizliği, umumi işlem veri tabanı olan dağıtık muhasebe defteri olarak işlev gören bir blok zincirinden gelmektedir. 2009’da Satoshi Nakomoto tarafından oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto paradır. O zamandan beri birçok farklı kripto para ortaya çıkmıştır. Bitcoin dışındaki kripto para birimlerine genel olarak altcoin denilir ki bu kısaltma alternatif ve coin yani madeni para’nın birleşimidir. Uzmanlar, kripto paraların toplam piyasa değerinin ileriki yıllarda 3–4 trilyon Amerikan dolarına kadar çıkabileceğini tahmin etmekte.

Kripto para yönetmeliği: Dijital parayla ödemelerin yasaklanması ne anlama  geliyor, yasaklar kimi etkileyecek? - BBC News Türkçe

Özellikleri:

  • Değerli olduğuna inanıldığı için, ve taklit edilemediği, kayıtlı olduğu, kayıtlarının yani muhasebe defterlerinin güvenliğinin, kırılması neredeyse imkansız şifrelerle, yani kripto tekniklerle sağlandığı, parayı basan kurumun keyfi uygulamalarla ya da kazayla değerini düşürme ihtimali az olduğu için değerlidir.
  • Elektronik para eritildiklerinde pek değer kaybetmeyen altın ve gümüş paralar gibi değerini gram olarak içinde taşımaz, bir yerlerde altın karşılığı olan bir belge de değildir.
  • Elektronik para özelliklerinin taklidi zor olan ve detayları herkesçe bilinen fiziki bir nesne de değildir.
  • Elektronik para devlet veya kanun gözünde genel geçerliliği olan bir değişim aracı da değildir (devlet sadece kendi bastığı ulusal parayı öngörür), bu yüzden sadece belli gruplar içinde kullanılabilir, orada da olsa olsa ticari bir anlaşma ya da senet benzeri hukuki yaklaşım söz konusu olabilir.
  • Kripto para aynı zamanda bir ağ (network) parasıdır ki özellikle internet gibi bir bilgisayar ağı üzerinden elektronik ortamda sayısal (dijital) olarak saklanır, havale edilebilir ve kullanılır.
  • Bazı kripto paralar (banka kartı gibi), tıpkı geleneksel parada olduğu gibi, parayı “basan” kurumun kayıtları ve garantisi ile ayakta dururlar. Bunlar için merkezi terimi kullanılır ve hakimiyet de muhasebe defterlerini tutan o merkezin elindedir.
  • Başka bazı kripto paralar muhasebe defterlerinin fazladan kopyaları birçok yerde tutulduğu ve bunlar her biri başka mercilerce kendi şifreleriyle kilitlenip devamlı ve eş zamanlı güncellendiği için belli bir merkezden bağımsız bir güven ve garanti söz konusudur. Bunlar için merkezsiz ya da dağınık terimi kullanılır ve hakimiyet bütün bu muhasebe defterlerini tutanlar birlikte karar verebildiği kadar onların elindedir yoksa devlet dahil kimsenin elinde değildir.
SON DAKİKA: Karar Resmi Gazete'de yayımlandı! Ödemelerde kripto para  kullanılmayacak - Son Haberler - Milliyet

5,500’in üzerinde kripto para bulunmaktadır.

Kripto para birimleri

No.İsimSembol
1-BitcoinBTC
2-EthereumETH
3-Binance coinBNB
4-TetherUSDT
5-CardanoADA
6-SolanaSOL
7-XRPXRP
8-PolkadotDOT
9-Shıba InuSHIB
10-DogecoinDOGE
11-USD CoinUSDC
12-TeraaLUNA
13-UniswapUNI
14-AvalancheAVAX
15-ChainlinkLINK
16-Wrapped BitcoinWBTC
17-Binance USDBUSD
18-LitecoinLTC
19-PolygonMATIC
20-AlgorandALGO
21-Bitcoin CashBCH
22-StellarXLM
23-VeChainVET
24-CosmosATOM
25-Axie Infinity AXS
26-Internet ComputerICP
27-FilecoinFIL
28-THETATHETA
29-TRONTRX
30-FTX TokenFTT
31-Ethereum ClassicETC
32-FantomFTM
33-DaiDAI
34-Bitcoin BEP2BTCB
35-HederaHBAR
36-DecentralandMANA
37-NEAR ProtokolNEAR
38-Cyrpto.com CoinCRO
39-TezosXTZ
40-ElrondEGLD
41-MoneraXMR
42-The GraphGRT
43-EOSEOS
44-Pancake SwapCAKE
45-FlowFLOW
46-AaveAAVE
47-KlaynthKLAY
48-THORchainRUNE
49-IOTAMIOTA
50-eCashXEC

NOT; VERİLEN ÖZELLİKLER VE TABLO ASLA VE ASLA YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR KRİPTO PARAYI BİLGİ AMAÇLI TANITMAK İÇİN YAZILMIŞTIR.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.