HIZLI OKUMA TEKNİKLERİ

1-Görsel algılama

En Büyük Keyfi Kitap Okumak Olanların Hayattan Beklediği 15 Şey

Bu metni okuyabilmek basit bir işlemmiş gibi görünür. Harflere bakarız, ve kelimeleri anlamlandırabiliriz. Kolay gibi görünüyor, ama aslında görsel algıda uzmanlaşmış çok sayıda beyin yapısını ve görmenin farklı alt bileşenlerini kullanan aşırı derecede karmaşık bir süreçtir. Algı, çevrenden sana ulaşan ve farklı duyularının aldığı bilgileri yorumlayabilmektir. Bu bilgiyi yorumlayabilme kabiliyeti, özel bilişsel süreçlerine ve daha önceki bilgilere bağlıdır. Görsel algı, gözlerimizin algıladığı bilgileri yorumlama kabiliyeti olarak tanımlanabilir. Bu bilginin beyin tarafından alınması ve yorumlanmasının sonucuna görsel algı, görme ya da görüş deriz. Görsel algı gözlerde başlayan bir süreçtir

Görsel algı özellikleri:

 • Işıklandırma ve kontrast: Az çok aydınlatılmış çizgiler görebilirsiniz, ve etrafındaki ve arkasındaki geri kalan objelerden farklı bir parametresi vardır.
 • Büyüklük: çevre uzunluğu yaklaşık 69 cm olan yuvarlak bir obje.
 • Şekil: yuvarlak.
 • Konum Benden yaklaşık 3 metre uzakta, sağ tarafımda. Kolaylıkla erişebilirim.
 • Renk: Beyaz ve üzerinde siyah beşgenler var. Eğer ışık birden yok olsa, renginin siyah ve beyaz olduğunu hala bilebiliriz.
 • Boyutları: Üç boyutlu, yani küre şeklinde.
 • Hareket: Şu anda hareket etmiyor ama hareket etmeye meyilli.
 • Birim: bir tane, ve zeminden farklı.
 • Kullanım: Futbol oynamak için kullanılır. Ayakla vurulur.
 • Objeyle olan kişisel ilişki: futbol oynarken kullandığın topa benziyor.
 • Adı: Bu bir futbol topu. Bu son sürecin ismi adlandırmadır.

2-Kelime haznesini geliştirmek

Bir Dil Kaç Kelime ile Konuşulur ? - DAS ZEITUNG
 • Her hafta yeni bir kitap okumayı veya her sabah gazeteyi okumayı deneyebilirsin. Kendin için uygun olan sıklık ve hızı belirle ve programına uygun bir okuma rutini geliştir.
 • Her hafta en az bir kitap ve birkaç dergi okumaya çalış. İstikrarlı ol. Kelime dağarcığını geliştirmekle kalmayıp güncel ve geçmiş gelişmelerden haberdar olacaksın, genel kültürün artacak ve bilgili, çok-yönlü bir kişi olacaksın
 • Kurgusal olmayan düzyazı ve teknik kitaplar okumaya çalış: Bunlar sana yalnızca yeni konuşma şekilleri değil, aynı zamanda yeni düşünme şekillerini de hızla öğretecektir. Felsefe, din ve bilim gibi farklı konular hakkında oku.
 • Genelde yerel gazeteyi okuyorsan ulusal ve uluslararası gazeteleri ve Forbes veya Ekonomist gibi iş dünyası dergi ve gazetelerindeki uzun ve zor makaleleri okumaya çalış.
 • Online kaynaklar oku. İnternet’te farklı konular hakkındaki dergileri, makaleleri ve blogları oku. Albüm yorumlarını ve moda bloglarını oku.
 • Elinin altında küçük bir defter olsun ve karşılaştığın yabancı kelimeleri daha sonra bakmak için not al. Bilmediğin bir kelime duyarsan veya görürsen sözlükten anlamına bak
 • Sözlüğü rasgele aç. Henüz öğrenmediğin kelimelerin açıklamalarını oku.
 • Eş anlamlılar sözlüğünü oku. Benzer kelimeler kullanabilmek için sık kullandığın kelimelere bak ve bu yeni kelimeleri de kullan.
 • Haftada üç kelimeyi kolaylıkla öğrenebiliyorsan çıtayı yükseltmeye başla. Bir sonraki hafta on kelime öğrenmeye çalış.
 • Sözlükte günde 20 yeni kelime bulmak bu kelimeleri doğru şekilde kullanmayı zorlaştırır. Gerçekçi ol ve kullanabileceğin pratik bir kelime dağarcığı geliştir.
 • Televizyon izlerken veya başka şeyler yaparken yanında bilgi kartların olsun ve yeni kelimelerine çalış. Sürekli kelime dağarcığını geliştirmeye devam et.
 • Kapsamlı bir kelime dağarcığı geliştirmek için kelime dağarcığı geliştirme sitelerini ziyaret et.
 • İnternet’te sıra dışı, tuhaf, modası geçmiş ve zor kelimelerden oluşan alfabetik listeler derleyen birçok site var. Bu siteleri bulmak ve onlardan bir şeyler öğrenmek için arama motorundan faydalan.
 • Bulmaca çöz.

3-Alışkanlıklardan kurtul

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTULMAK | Parolamocha's Blog

· Yalnızca tek bir alışkanlık üzerine odaklanılıp, bu değiştirilmeye çalışılmalıdır.

· Başlangıç ve bitiş tarihlerinin yazılı olduğu bir plan hazırlanmalı ve hedefler sıralanmalıdır.

· Belirlenen hedefin arkasında pes etmeden sonuna kadar durulmalı, yarıda bırakmayıp yakın çevreye de bu haber edilmelidir.

· Çevreden, aileden, arkadaşlardan ve aynı durumda olan kişilerden destek alınmalıdır.

· Bir alışkanlık kazanımına başlamadan önce motivasyondan emin olup, alışkanlığın neden değiştirilmek istendiği belirlenmelidir.

· Engelleri tanıyıp nerelerde tökezlenebileceği öngörülmelidir.

· Motivasyonu arttırmaya yönelik davranışlar geliştirilmelidir. Bunun için günlük tutup gelişmeler kayıt altına alınmalıdır.

· Hedefler ölçülebilir, açık ve net olmalıdır.

· Alışkanlığı nelerin tetiklediği öğrenilip, çözüm yolları bulunmalıdır.

· Başlamadan önce konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

· Konsantrasyonu bozacak durumlardan kaçınılıp, en az 30 gün sadece tek bir hedef üzerine odaklanılmalıdır.

· Tutarlı davranıp, istisnadan kaçınılmalı ve sık sık “bir kereden bir şey olmaz” demekten sakınılmalıdır.

· Buna rağmen küçük bir kaçamak yapılsa dahi pes etmeden devam etmeli, hedeflenen plana sadık kalınmalıdır.

4-Konsantrasyon

Konsantrasyonu Maksimuma Çıkartmak İçin Uygulaması Kolay Süper Tavsiyeler - Ekşi Şeyler

İnsan iletişimle var olabilen bir varlıktır. Dışarıdan gelen uyaranlar ile beyinde oluşan sinyaller bu iletişimin başlangıç kaynaklarındandır. Örneğin; kendinizi bir işe odakladığınızda beyin kendisini dışarıdan ve içeriden gelen uyarılara karşı kapatır ya da görmezden gelir. Buna da odaklanma veya konsantrasyon denir. Daha açık bir şekilde tanımlamak gerekirse konsantrasyon, zihnin kendini iç ve dış uyaranlara karşı kapatıp o anki uğraşına yoğunlaştırabilmesi ve bu dikkatini sürdürebilme yeteneğidir.

Gelişen teknolojiler ve onun çevresinde sürekli olarak değişen dijital dünya nedeniyle artık zihnin kendisini dış uyaranlara kapatması giderek zorlaşıyor ve bunun sonucu olarak çocuklarda ya da yetişkinlerde konsantrasyon bozukluğu görülebiliyor. Gelin konsantrasyon bozukluğunun ne olduğunu, belirtilerini, sebeplerini ve çözüm önerilerini birlikte inceleyelim.

Konsantrasyon Bozukluğu Nedir?

Zihnin, uyaranlara karşı sürekli olarak tepki vermesi ve o ana odaklanamamasına konsantrasyon bozukluğu adı verilir. Ancak günlük veriminizi etkileyen konsantrasyon bozukluğunu hızlı bir şekilde tespit edebilir, uzmanlar eşliğinde basit tedavi yöntemleriyle üstesinden gelebilirsiniz. 

Konsantrasyon Bozukluğu Belirtileri

Odaklanma bozukluğu çocuk, genç, yaşlı gibi hemen hemen her yaş grubu bireylerde ortaya çıkabilir.

Konsantrasyon bozukluğu olan kişilerde şu belirtiler görülür:

Yönergelere uymama ve işlerini bitirememe Sorumluluğunu yerine getirirken sürekli başka şeyler düşünme Uzun molalar Başkalarının sözünü kesme ya da yaptıklarının arasına girme Yaptığı işten çabuk sıkılma Okuduğunu anlamada güçlük çekme Düşünceleri toparlayamama Unutkanlık Devamlı olarak kendini güvensiz ve huzursuz hissetme Sosyal durumlarda detaylara ve aktivitelere dikkat etmeme

Konsantrasyon Bozukluğu Nedenleri

Odaklanma bozukluğunun psikolojik, fiziksel ya da çevresel birçok sebebi olabilir. Bu sebepler halihazırda var olan ancak fark edilmeyen bozukluğu tetikleyebilir. 
Psikolojik Nedenler:
Depresyon Takıntılar Sürekli sinirlilik durumu, gerginlik Stres 
Fiziksel Nedenler: 
Dengesiz beslenme Önceki dönemlerde geçirilmiş olunan hastalıklar Bazı ilaçların yan etkisi Vitamin ve mineral eksikliği Hipertansiyon ve diyabet Kronik hastalıklar Uyku bozukluğu Yeterli su tüketmemek.

Çevresel Nedenler:

Kirli hava Sigara kullanmak ya da dumanına maruz kalmak Sosyal ilişkilerde bozukluk Sık alkol kullanımı Dış dünyada meydana gelen olumsuzluklar.

Konsantrasyon Bozukluğu için Çözüm Önerileri

Odaklanma problemi, önlem alındığında birkaç yöntemle üstesinden gelinebilecek bir problemdir. Bu nedenle konsantrasyon bozukluğu yaşayan kişiler şüphelendikleri zaman bir uzmandan destek almalıdır.
Konsantrasyon bozukluğunun birçok tedavi yöntemi vardır. Genelde ileri düzey dikkat problemi yaşayanlar için tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Bu ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmamalı ya da tedavi olduğunuzu düşünerek bırakmamalısınız.
Bozukluk fiziksel sebeplerden kaynaklanıyorsa uzmanlar ilk olarak bu problemin sebebini bulmaya çalışır. Fiziksel sebep bulunduktan sonra bu durumu iyileştirmek için gerekli tedaviler uygulanabilir. 
Bozukluğu gidermek için bir diğer yöntem ise terapidir. Uzmanlar, bilişsel-davranışçı terapiler ile odaklanma problemini kişide farkındalıklar ve görev listeleri ile alışkanlıklar yaratarak problemi gidermeyi deneyebilir.
Konsantrasyon bozukluğu, zamanımızın çoğunu ekran başında geçirdiğimiz günümüzde birçok kişinin yaşadığı ancak fark edilmesi durumunda uzmanların kolaylıkla tedavi edebildiği bir durumdur. Profesyonel ve gündelik hayatınızdaki verimli günlerinize tekrar kavuşmak için bir uzmana başvurabilirsiniz.

5-Bol bol kitap okuyun

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okumanın oldukça fazla yararı var. Ancak tüm bu yararları bir tek kitap okuyarak görmek mümkün değil. Kitap okumak ancak bir alışkanlığa dönüştüğünde, düzenli olarak gerçekleştirilen bir eylem haline geldiğinde fayda sağlayacaktır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için şu yollar izlenebilir:

 • İşe doğru kitap seçerek başlanmalı. Alışkanlık edinme doğrultusunda okunacak ilk kitap okuyucuyu sıkmayacak kadar ince ve okuyucunun zevkine uygun olmalı. Aynı zamanda ağır bir dilden ziyade, basit ve akıcı bir anlatıma sahip olmalı. Böylece okuyucu kitaptan zevk alacak ve okumaya devam edecektir. Kitap almadan hemen önce, güvenilen eleştirmenlerin kitaplar hakkındaki yorumlarını okumak veya bu konuda zevkine güvenilen bir arkadaş ya da aile bireyinden tavsiye almak, kitap seçim sürecinde oldukça yardımcı olabilir.
 • Tüm tavsiye ve araştırmalara rağmen alınan kitap okuyucuyu içine çekmeyebilir. Bu durumda kitabı bitirmeye zorlamak sıkılmaktan başka işe yaramayacaktır. Bu da alışkanlık kazanma çabasını tam tersine döndürebilir. Bu yüzden eğer kitap ilgi çekmiyorsa bırakıp başka bir kitaba başlamak en doğru hamle olacaktır.
 • Araştırmalara göre bir davranışın alışkanlık haline gelme süresi 21 gündür. En az 21 gün boyunca düzenli olarak yapılan eylemler alışkanlığa dönüşür. Her gün belli bir süre aksatmadan kitap okumak, mutlaka alışkanlığa dönüşecektir. Herkesin rutini ve odaklama süresi farklı olduğundan, okuyucunun kendine göre belirleyeceği bir süre boyunca her gün okumak kısa sürede sonuç verir. Örneğin 15 dk ile başlayıp ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş süreyi arttırmak faydalı olacaktır.
 • Yanında her daim kitap bulundurmak, okumayı alışkanlık haline dönüştürmeye katkı sağlayacaktır. Böylece otobüs, metro gibi ulaşım araçlarında ya da boş kalınan her anda okuma fırsatı bulunabilir.
 • İstikrarlı olmak en önemli basamaktır. Hiçbir sebeple rutin bozulmamalı, okumaya boşverilmemeli, mutlaka kitap okumak için zaman ayırılmalıdır.
 • Okuma alışkanlığı kazanmak için mutlaka bir motivasyon gerekir. Bu konuda en iyi motivasyon okunan kitapların listesini yapmaktır. Geriye dönüp bakıldığında okunan kitapların sayısı yenilerini okumak adına istek uyandıracaktır.

Etkili Kitap Okuma Yöntemleri Nelerdir?

Kitap okumaktan verim alabilmek için öncelikle okuma amacı belirlenmeli ve amaca uygun kitap seçilmelidir. Örneğin; keyifli vakit geçirmek için öykü veya romanlartercih edilebilir. Yahut okumanın amacı bir konuda bilgi almaksa, o konuyu inceleyen kitaplar seçilebilir. Böylece amaca uygun okuma gerçekleştirilmiş olur.

İkinci adım ise okunacak kitabın ana başlıklarını ve kitapta geçen anahtar konuları anlamaktır. Başlangıçta içindekiler ve önsöz kısmını okumak bu konuda yardımcı olabilir. Ana hatlarıyla kitap ve yazar hakkında bilgi sahibi olmak, kitabın içeriğinden alınan verimi arttıracaktır.

Bunlara ek olarak not tutmak, okumanın verimini arttırır. Not tutmak için dijital araçlar kullanılabileceği gibi kağıt ve kalem de tercih edilebilir. Not tutmak, hem kitaba odaklanmayı arttırır, hem de ihtiyaç duyulabilecek bilgilerin el altında olmasını sağlar. Böylece üzerinden zaman geçse de ara ara notlara göz atılarak bilgiler taze tutulabilir.

Cüneyt Günay on Twitter | Cool words, Love book, Reading

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.