KEDİ Mİ KÖPEK Mİ ?

Kedi veya köpek sahibi olmanın birçok açıdan farklılıkları var. Örneğin köpek sahibi olmak başlı başına bir sosyal deneyim. Köpeğinizle birlikte her gün iki defa yürüyüşe çıkmanız, köpeğinize oyun arkadaşları edinmek için parklardaki diğer köpek sahipleriyle tanışmanız, köpeğinizin dayanılmaz şirinliği karşısında gelen iltifatlara yanıt vermeniz gerekiyor.

Öte yandan kedi sahibi olmanın da pek çok farklılığı var. Kediler genellikle köpeklere göre daha uzun süre yaşadıkları için kedi sahibi olan bir kişi evcil hayvanıyla daha uzun süreli bir etkileşime girmiş oluyor. Kedi sahipleri, köpek sahipleri kadar kontrol konusunda hassas olmayabilir. Hatta denir ki bir kediye asla sahip olamazsınız, o size sahip olabilir. Eski ABD Başkanlarından Winston Churchill “Köpekler bize aşağıdan bakar, kediler ise yukarıdan bakar” der.

Kedi Filesi - Kedi Sinekliği Nasıl Yapılır? | suzionline

1-KÖPEKLER KALABALIK DOLAŞIR

Doğaya baktığınız zaman, köpeklerin yiyecek bulmak, korunmak için sürü halinde hareket ettiğini görüyoruz. Genelde sürünün bir lideri olur ve sürü üyeleri onu takip ediyor. Evcil köpekler ise bu sürü içgüdüsünü sürdürmek için sosyal, dost canlısı ve birlikte yaşadığı aileyle mutlu, uyumlu hayvanlar olurlar. Bu sürü duygusu aynı zamanda köpekleri uzun süre yalnız bırakamayacağınız gerçeğini de ortaya çıkarır.

1+1 Express | Vahşi olan köpekler değil, tehcir mantığı

2-KEDİLER TEK DOLAŞIR
kedi türlerinin büyük çoğunluğu geceleri avlanan yalnız hayvanlardır. Köpeklerin aksine kediler atlama, tırmanma konularında daha yeteneklidir. Bu da onlara avlanırken ve tehlikeden kaçarken yardımcı olur. Avını yakalamak söz konusu olduğunda, kediler çok daha dikkatli ve keskin bir görüşe sahiptir. İşte tüm bu özellikleri sebebiyle kediler sürüye, başkalarıyla birlikte hareket etmeye ihtiyaç duymazlar.

Kediler Hakkında Bilinen 10 Yanlış Bilgi | Petza

3-KEDİ VE KÖPEK EĞİTİMİ BİRBİRİNE BENZEMEZ

Köpekleri eğitmek genellikle daha kolaydır. Köpeklerdeki sürü mantısı, onları bir lideri takip etmeye hazır hale getirmiştir ve doğal olarak daha itaatkardır hayvanlardır. Tipik olarak köpek eğitimi öğretme ve sizin emirlerinizi uygulaması için teşvik etme prensibine dayanır. Köpekler, sahiplerinin isteklerini yerine getirerek onları mutlu etmeye daha eğilimlidirler. Ancak elbette bazı köpek türleri daha farklı olabilir.

Kediler de eğitilebilir ancak köpekler gibi değil. Kedileri eğitmek çok fazla sabır ve kararlılık gerektirir. Kedileri eğitirken sizin isteklerinizi yerine getirmesine değil sınırlar belirlemeye odaklanmalısınız.

Söz konusu tuvalet eğitimi olduğunda ise kediler köpeklere göre çok daha kolaydır çünkü doğaları gereği kuma tuvaletini yapma eğilimi taşırlar. Kedinize bu sadece birkaç kere göstermeniz yeterli olur. Köpeklerin ise tuvalet eğitimi çok daha fazla çaba gerektirir.

Kedi Ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır? | Kedi, köpek ve diğer evcil  hayvanlar için en iyi bakıcıyı bul | PetSurfer


4- EVİNİZİN GENİŞLİĞİNE DİKKAT EDİN
Köpek sahibi olmak için illa büyük bir evde yaşamak zorunda değilsiniz. Köpekler de küçük dairelerde yaşayabilir. Ancak onu her gün dışarı çıkarıp, gezdirip, enerjisini atabilmesi için oyun oynamanız gerekir. Evinizin bahçesi varsa ve köpeğiniz rahatça koşturup oynayabiliyorsa bu tabii çok güzel bir imkan olur. Eğer küçük bir dairede yaşıyorsanız ve evcil hayvanınızı her gün dışarı çıkarma şansınız yoksa sizin için kedi ideal olabilir. Kedilerin egzersiz yapması için avcı içgüdülerini kullanabileceği yakalama oyunları yeterli olur. Bunu da evinizde rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Evcil hayvan sahiplerinin evde dikkat etmesi gereken 7 kural! - Gündem  Haberleri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.